Přeskočit na obsah

Přírodovědné muzeum doudlebského zámku láká do nových expozic

26.05.2020

zdroj: Rychnovský deník

Kniha receptů zámecké kuchařky, výtvory doudlebských krajkářek, náčiní řemeslníků, ale třeba i učebnice z dob dětství našich babiček. Nejen tyto zajímavosti budou od této soboty lákadly nové, rozšířené části přírodopisného muzea u doudlebského zámku. To mimochodem ukrývá možná i největší diorama v zemi věnované české přírodě.

Čtyři měsíce života stálo Janu Jarkovskou ze Štěnkova, než se zrodil nový exponát, který se stal součástí přírodopisného muzea doudlebského zámku. Jedná se o unikátní Rok na vsi z kukuřičného šustí. "Pracovala jsem na něm od rána do večera, musela jsem kvůli němu vystěhovat půlku obýváku," říká dnes úsměvem.

Její model provede zvyky a tradicemi východních Čech v průběhu celého roku. Nechybí na něm ani doudlebský zámek, k němuž právě míří průvod s dožínkovým věncem, za rohem vládne čilý ruch tržiště, můžete nahlédnout do apatyky, do bytu hodináře a jiných řemeslníků. Do podzimního času zavádí sklizeň ovoce, muži připravují dřevo na zimu a pak už se krajina odívá do bílého hávu. K betlému přicházejí tři králové, u chalupy děti staví sněhuláka, jinde se právě odbývá zabijačka a na sněhu dovádí masopustní průvod maškar… "Je to takový betlém, jehož součástí je přes 200 figurek z kukuřičného šustí," říká majitel doudlebského zámku Petr Dujka.

Sama Jana Jarkovská si ovšem netroufá odhadnout, kolik jich skutečně je. Jde o zatím největší model, který doposud vytvořila.

"Expozice muzea je však rozšířena také o exponáty venkova, tím největším je tu asi mandl," upozorňuje Petr Dujka a ukazuje i zrestaurované historické zemědělské stroje.

Na své si přijdou rovněž včelaři, kteří tu mají koutek, a hospodyňky. Muzeum má přitom také část věnovanou entomologii a mineralogii, vitríny představují exoty, faunu lesa, našich řek i moře.

Další expozice přibližuje myslivost, pytláctví, k vidění tu jsou divadelní loutky, historické snímky třeba z místní cihelny, tovaryšské listy, kusy kamen a krbů ze zámku, objevené na půdách, staré učebnice, řemeslná náčiní. Vitríny ukrývají také takové skvosty, jako je dochovaný sešit receptů místní zámecké kuchařky i s její fotografií. Časem zažloutlé předlohy pro krajky a historické paličkované výtvory pak dokazují, že toto umění mělo svou tradici také v Doudlebách. "Krajkářky byly nejen ve Vamberku. Třeba v 17. století bylo 58 krajkářek jenom v Doudlebách," říká autor expozic Pavel Řehák.

rop eu
nahoru