Přeskočit na obsah

Orlické hory a Podorlicko jsou SLOW destinací – najdete tu klid, pohodu i pohlazení na duši

30.11.2020

zdroj: DSOHP

Orlické hory jsou typické svými vláčnými liniemi a poklidnými táhlými oblinami horských hřbetů s dalekými výhledy. Kopce jsou to velmi ladné a půvabné, a tak musejí být opatrovány a hýčkány princeznou Kačenkou. Pro mnohé ale může být překvapením, že se jim říká Kačenčiny hory. V české zemi žádnou jinou vládkyni hor nepotkáte, pouze v Orlických horách. Už tři sta let princezna Kačenka chrání své hory i přírodu a má blíže k dětem, k nimž promlouvá v pohádkových příbězích. V zimě jí tu pomáhá horský duch a ochránce Rampušák, který je odpovědný za počasí, je patronem sportovců a Horské služby. 

Pod jižními svahy Orlických hor objevíte Podorlicko. Krajina je tu vlídná, přirozeně krásná, protkaná stuhami dvou významných řek – Tichou a Divokou Orlicí i hustou sítí cyklostezek. Region má své kulturní a historické dědictví, ať to jsou tradice, krajina, místní ruční, řemeslná nebo zemědělská výroba, historické stavby, ale také velké genius loci. Objevte půvabná městečka, místa odkud pocházejí velikáni, zajímavé osobnosti či šlechtické rody, které tu stále žijí a starají se o svá sídla. Toto nebývalé bohatství, jež kraj v podhůří ukrývá, ocenili i na úrovni Evropy. Produkt Zámky na Orlici-Česká Loira se od roku 2017 může pochlubit titulem Evropské excelentní destinace.

Orlické hory a Podorlicko jsou klidnou, mírnou a přívětivou turistickou oblastí, která je charakteristická pohodou, vybízející k zastavení a prožití chvil bez spěchu a stresu. Je stále více vyhledávanou turistickou oblastí – pro mnohé zajímavou neznámou, jež vyzývá k návštěvě, poznání a objevování. Krásná příroda se zde snoubí s klidem. Prožijte tu krásné chvíle, hory i podhůří nadchnou skvělou příležitostí k zastavení se v dnešním uspěchaném světě, ale také nespočtem zajímavostí a neobjevených míst, které zde můžete obdivovat. Mimo tyto dechberoucí místa tu najdete i mnoho dalších, jež vás dobijí energií téměř na každém kroku. Na vlastní kůži pocítíte, jak jsou Orlické hory a Podorlicko mimořádně přátelské. Můžete přicestovat autem, vlakem, spoustu míst objevíte pěšky i na běžkách.

Zimní pohoda a klid v Orlických horách

Vybrat si můžete to nejlepší ze zimních sportů, ale i z kouzelného toulání zimní krajinou, při kterém zrelaxujete nejen své tělo, ale také duši. V samém srdci přírody se nachází lyžařská střediska, stejně jako menší rodinné areály. Čekají na vás sjezdovky všech náročností, moderní lanovky a výborně vybavené snowparky. Na své si tu přijdou i děti. Na nespočtech místech se mohou vydovádět na sněhu, zasáňkovat si nebo postavit sněhuláka.

Milovníci běžek představte si – modrá obloha, sluníčko a ideální trasy na hřebenech Orlických hor. Vyzkoušejte bílou stopu po Jiráskově hřebenové trase – klenotu orlických tras. Po cestě můžete zastavit i na několika rozhlednách, které tu objevíte. Jakmile vystoupáte na jakoukoliv z nich, budou vám při pěkném počasí a viditelnosti odměnou nezapomenutelné výhledy do krajiny. To kouzlo okamžiku stojí určitě za to.  Vnímejte krásu zimní přírody okolo sebe a prožijte tu jedinečné zážitky.

Magická místa pohladí po duši

Genius loci je latinské slovní spojení znamenající „duch místa“. V římské mytologii byl genius loci duch či bůžek, ochraňující určité místo. V dnešním slovníku má tento obrat spíše význam specifické, tajemné či magické atmosféry. Tuto energii vyzařují mnohé studánky a poutní areály, kostely, kapličky či kříže, památky i místa v krajině, často spojené s příběhem nebo významnými osobnostmi. V Orlických horách a Podorlicku jich najdete několik. Navštivte je, vnímejte jejich kouzlo a silné příběhy. 

V Orlických horách a Podorlicku najdete další dosud neobjevená místa, která vás dobijí energií a pohladí na duši.  Své místečko si tu každý určitě najde. U nás to tak je! Jsme tu pro vás. Zastavte se...

 

rop eu
nahoru