Přeskočit na obsah

Orlické hory a Podorlicko se připojují k podpoře tuzemských lyžařských středisek

03.12.2020

zdroj: DSOHP

Oblastní destinační společnost pro turistickou oblast Orlické hory a Podorlicko se připojuje ke Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, České unii cestovního ruchu, Asociaci horských středisek, Destinační společnosti Krkonoše – svazek měst a obcí a dalším organizacím nejen z oblasti cestovního ruchu se sdělením, že k uzavření lyžařských areálů v období konce roku z důvodu nekontrolovaného šíření pandemie Covid -19 není dostatek argumentů.

Vláda ČR svým usnesením rozhodla, že s účinností od 3. do 12. prosince 2020 zakazuje užití lyžařských vleků a lanových drah veřejností z důvodu oddálení zahájení provozu lyžařských areálů. Výzvu některých evropských politiků na plošné uzavření lyžařských středisek přes vánoční svátky na tuto skutečnost jen navazuje a Česko by ji mělo odmítnout.

V současnosti probíhají jednání s jednotlivými ministerstvy o stanovení jasných podmínek provozu v lyžařských areálech v rámci stupňů „PES“. Asociace horských středisek ČR zpracovala podklady pro zodpovědné chování v areálech, aby nedošlo ke zhoršení epidemiologické situace. Na základě těchto podkladů by měla být vytvořena metodika, která zajistí bezproblémový chod areálů.

K tomu starosta města Lanškroun, Radim Vetchý, předseda Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko uvádí: „Podpořme lyžařské areály a horská střediska, ať dojde ke včasnému zahájení zimní sezóny u nás při dodržování pravidel provozu areálů a provozování lyžování, která jsou projednávána na Ministerstvu zdravotnictví. Od 3. 12. 2020 došlo k rozvolnění na 3. stupeň, tak proč by mělo být zakázáno lyžování ve volné přírodě? Zákaz užití lyžařských vleků a lanových drah je nesmysl.

Obracím se tímto na nejvyšší představitele naší země, aby rozhodnutí o zahájení zimní sezony na horách, padlo v co nejkratší možné době. Provozovatelé nejen v Orlických horách se připravují naplno, i když doba je pro ně tak nejistá. Není možné, aby docházelo k omezení jejich aktivit, jelikož tato omezení mohou zasáhnout nejenom lyžařská centra, ale přímo celé regiony, které si své jizvy nesou již od jara.  Většina tržeb na horách je realizována v průběhu tří měsíců zimní sezóny. Pomozme kriticky zasaženému sektoru cestovního ruchu v České republice, ať nám lyžaři neodjedou do sousedních zemí, ale užijí si zimních radovánek u nás“, dodává Radim Vetchý.

www.dsohp.cz 

 

 

 

Dokumenty

rop eu
nahoru