Přeskočit na obsah

Zima na Orlickoústecku

14.11.2007

Adventní předvánoční čas nemusí znamenat jenom shánění dárků, mokrý sníh a dlouhé večery. Pokud počasí nepřeje procházkám zimní přírodou nebo zimním sportům, je příjemné najít vánoční inspiraci na některé zajímavé výstavě nebo v muzeu.

Pokud si uděláte výlet do Orlických hor, na Králicko nebo do Králické kotliny, uděláte něco pro zdraví a zároveň se určitě dozvíte něco zajímavého z historie i ze současnosti.

V městském muzeu v Králíkách můžete například vidět a slyšet polyfon. Máte jedinečnou příležitost zjistit, jak vlastně tento historický hrací strojek funguje a poslechnout si na originálních kotoučích šlágry konce 19. století. V expozici řezbářství jsou mimo jiné i známé králické betlémy. Jejich výroba se po staletí dědila z otce na syna a zachovala si tak kouzlo tradice.

Zvlášť působivé jsou v předvánočním a vánočním čase církevní památky. Návštěvu Králík doporučujeme spojit s příjemnou vycházkou ke klášteru na Hoře Matky Boží. Zdejší prostředí působí velmi emotivně v každé době, v předvánočním čase se ovšem tyto dojmy násobí. Kostel je přístupný celoročně, klášterní ambity s kaplí Svatých schodů jsou však v zimě otevřeny pouze na požádání.

Za pozornost rozhodně stojí, a to nejen v čase předvánočním, Muzeum řemesel v Letohradě. Tady je snadné se ponořit do minulosti a představit si některá tradiční řemesla na tom správném místě a v tom správném čase. Muzeum bylo otevřeno v roce 2000 a svými expozicemi už přilákalo tisíce návštěvníků. Svou rozlohou i zastoupením exponátů nemá v České republice srovnání, představuje více než 40 řemeslných dílen v rozmezí 1890 – 1930. Samotné prostory muzea jsou historickými budovami, Nový Dvůr sloužil jako hospodářské budovy kyšpereckého panství. V dřevěné podobě byl vystavěn ještě před rokem 1554, v roce 1750 byla dokončena jeho přestavba do dnešní podoby.

zdroj: CzechTourism - Regionální infobulletin

Objekty

rop eu
nahoru