Přeskočit na obsah

košíkA co zámky na Orlici?


Počet dnů 3
Převažující druh dopravy autobus, kolo, automobil / motocykl
Vhodné pro typ zákazníků mladí a aktivní, rodiny s dětmi, romantici, senioři, střední generace bez dětí
Období jaro, léto, podzim
1. den Příjezd do obce Potštejn. Návštěva barokního zámku Potštejn (v soukromých rukách rodiny Nováčkových) – možnost klasické i hrané prohlídky, pro malé děti pohádková herna Pohádkov, pro větší děti trasa zámeckým podzemím Bubákov, procházka anglickým parkem, návštěva Bludiště U Karla (budova v zámeckém parku plná kulis a herních prvků na téma Život Karla IV.), v zámecké cukrárně možnost ochutnat domácí dezerty či tradiční potštejnskou medovinu.

Oběd ve vybraném stravovacím zařízení v Potštejně (Hotel Praha, Penzion Trnka, Hotel Slávie, Penzion pod Hradem, Penzion Stará pošta). V podzámčí Řemeslný Pivovar Clock s pivnicí a venkovní zahrádkou, možnost ochutnat zde vyráběná piva, po domluvě exkurze pivovaru. Návštěva hradu Potštejn – komentovaná prohlídka, kovárna s razírnou mincí, v hradním areálu živá zvířata, vyhlídka do kraje, několik variant tras (oblíbená trasa po křížové cestě nebo lipovou alejí podél řeky). V podhradí krásné Anenské údolí s tábořištěm Vochtánka (možnost občerstvení, přes léto program).

Možnost krásné pěší turistiky (příp. cykloturisticky) cca 6,5 km sevřeným údolím Divoké Orlice podél řeky na Litice nad Orlicí, po trase Kovářův dvůr Brná s nabídkou projížďky na koních (dle předešlé domluvy). V okolí Potštejna je dále naučná Planetární stezka, přírodní rezervace Modlivý důl nebo Zřícenina hradu Velešov. Ubytování v některém z hotelů či penzionů v Potštejně, možnost ubytování na zámku (Hotel na zámku), nebo naopak v chatkách, stanech či karavanech na tábořišti Vochtánka (Kemp Western Vochtánka).

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den
Alternativy
2. den Prohlídka renesančního zámku v Doudlebách nad Orlicí (ve vlastnictví rodu Bubnů), s unikátní sgrafitovou výzdobou. Procházka parkem s oborou, v zámecké sýpce je možné navštívit Přírodovědné muzeum, Babiččin dvoreček se zvířaty ze statku, v zámeckém areálu se několikrát do roka konají tradiční farmářské trhy. Návštěvníkům je tu k dispozici zámecká kavárna.

Oběd v restauraci Pod rozhlednou Vrbice. Návštěva rozhledny Vrbice na vrchu Kastel s výhledem na Orlické hory a jejich podhůří. Návštěva sousedního města Vamberka, proslaveného světově proslulou vambereckou krajkou – prohlídka Muzea krajky. Ubytování v některém z hotelů a penzionů v okolí (Wellness Penzion Pod rozhlednou Vrbice, Hotel Krajka Vamberk, Chata Na vyhlídce Vamberk).

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den
Alternativy
3. den Prohlídka empírového Nového zámku v Kostelci n. O. (rod Kinských), zvaný též jako Třešňový zámek – prohlídka zámeckých expozic, několikrát v roce výjimečné prohlídky zámku jeho majitelem Františkem Kinským, muzeum a galerie, bezbariérový přístup, procházka anglickým parkem, který je chráněn jako ornitologicky významná lokalita regionu.

Oběd v areálu zámku – Toniova zámecká kavárna a restaurace, venkovní terasa s výhledem do parku. Vhodné návštěvu zámku spojit s některou z celé řady kulturní akcí, koncertů a výstav, zámek je kulturním centrem regionu. Prohlídka renesančního zámku Častolovice (rod Sternbergů) - útulné expozice s živými květinami, bezbariérový vstup, procházka anglickým parkem s růžovou a vodní zahradou, oborou s bílými daňky, návštěva zámecké minizoo (zámecký zvěřinec). Občerstvení je možné v zámecké kavárně a restauraci na nádvoří, k poslechu zde hraje vážná hudba, na nádvoří voliéry s ptactvem, ale také u vodní zahrady v Altánu Gloriet. Ve městě je možná spojit s návštěvou Městského muzea nebo Loutkového Pimprláteria paní Breklové (dle předešlé domluvy). Podél řeky Divoké Orlice vede z Doudleb do Častolovic a dále na Hradec Králové cyklostezka vhodná rovněž pro in-line bruslení.

Možnost rozšíření programu o návštěvu nedalekého Rychnova nad Kněžnou – prohlídka Kolowratského zámku s chrámem Nejsvětější Trojice (rod Kolowratů), Muzea a galerie Orlických hor nebo Muzea hraček s expozicí věnované Magdaleně Dobromile Rettigové. Ubytování vč. občerstvení v některém z hotelů v Rychnově nad Kněžnou (Hotel Havel, Hotel Panorama, Hotel Studánka).

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den
Alternativy
rop eu
nahoru