Přeskočit na obsah

košíkJiráskova horská cesta

Cesta Aloise Jiráska – zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor, dá se projít pěšky i projet na kole. Začíná v Broumově, vede přes Hronov a Náchod do údolí Metuje; přes Olešnici se stoupáním na Vrchmezí dostane na hlavní hřeben, kterým pokračuje přes Šerlich a poblíž Velké Deštné stále po hlavním hřebeni až k Haničce, kde vstupuje do Žamberských lesů.Cesta, která spojuje nejkrásnější partie Orlických hor, byla vyznačena roku 1921 a pojmenována na počest spisovatele Aloise Jiráska. Během první republiky vzniklo na hřebenu Orlických hor množství turistických chat, z nichž řada slouží... celý popis

Cesta Aloise Jiráska – zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor, dá se projít pěšky i projet na kole. Začíná v Broumově, vede přes Hronov a Náchod do údolí Metuje; přes Olešnici se stoupáním na Vrchmezí dostane na hlavní hřeben, kterým pokračuje přes Šerlich a poblíž Velké Deštné stále po hlavním hřebeni až k Haničce, kde vstupuje do Žamberských lesů.

Cesta, která spojuje nejkrásnější partie Orlických hor, byla vyznačena roku 1921 a pojmenována na počest spisovatele Aloise Jiráska. Během první republiky vzniklo na hřebenu Orlických hor množství turistických chat, z nichž řada slouží dodnes. Ve dvacátých letech vyrostla na Šerlichu Masarykova chata, na Suchém vrchu Kramářova, chata u Zemské brány na Čiháku či Kašparova chata na Adamu. V zimním období se běžkaři mohou spolehnout na to, že hlavní magistrála se pravidelně upravuje.

Dle číslování KČT má úsek Dobrošov - Hanička číslo 0413 a úsek Hanička - Litomyšl 0444[1].

Počet dnů 3
Převažující druh dopravy pěšky, kolo
Vhodné pro typ zákazníků milovníci přírody, mladí a aktivní, sportovci, střední generace bez dětí
Období jaro, léto, podzim
1. den (61 km) Úsek z Nového Města do Olešnice v Orlických horách a přes hlavní masiv Orlických hor k Rokytnici v Orl. horách měří asi 61 km.

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den
2. den (35 km) Následující úsek z Rokytnice přes Zemskou bránu, Mladkov a Suchý vrch do Jablonného cca 35 km.

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den
3. den (74 km) Úsek Jablonné – Litomyšl cca 74 km

Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den
rop eu
nahoru