Přeskočit na obsah

Magdalenina kuchařka

Informační materiál:Magdalenina kuchařka - titulkaMagdalenina kuchařka (PDF)

Po stopách M. D. Rettigové

Gastronomický produkt Magdalenina kuchařka staví svůj příběh na

Informační materiál:osobnosti Magdaleny Dobromily Rettigové - výjímečné ženy, spisovatelky, národní buditelky a především pak autorky nejslavnější kuchařky české historie. Region Orlických hor a Podorlicka byl jedním z nejvýznamnějších míst pobytů rodiny Rettigových, neboť právě zde paní Dobromila dopsala v roce 1825 svou slavnou Domácí kuchařku, která se stala nejvydávanější knihou v Čechách a její věhlas předčil i díla vzdělaného Jana Rettiga. Manželé Rettigovi bydleli v prvním poschodí radnice na náměstí v Rychnově nad Kněžnou, kde strávili celých 10 let života (1824-1834). Jan Rettig byl justiciárem, tedy jedním z nejvýše postavených městských úředníků, paní Magdalena se starala o domácnost, vedla kurzy vaření a stolování. Oba hojně přispívali do časopisů, vznikly zde cykly povídek a jejich byt se nejednou proměnil v divadelní scénu. Stopy M. D. Rettigové a tradice jejího kuchařského umu jsou v regionu patrné dodnes.

TIP: V Rychnově nad Kněžnou, v prostorách které rodina obývala, dnes najdeme Muzeum hraček s expozicí věnovanou paní Dobromile. Rozličné kuchyňské předměty navodí atmosféru doby před téměř 200 lety.

Za tradičními recepty našich babiček

Při jejich objevování natrefíte na stylové regionální pivovary, ekofarmy a farmářské produkty, výborné venkovské i městské restaurace nabízející regionální pokrmy z místních produktů či zajímavé gastronomické akce.

Pro milovníky dobrého jídla a historie je připraven až 5-ti denní inspirativní program, nabízející pestré možnosti, jak se seznámit s regionální gastronomií a poznat, že Orlické hory a Podorlicko také výborně chutnají! Program bude bavit i děti, je přizpůsoben také osobám ZTP a nabídce pro zimní období. Při gastronomickém putování můžete navštívit třeba Bubákov, Podorlickou pivní stezku nebo Zámky na Orlici.

TIP:  Chlebem a solí vítali své hosty již staří Slované. Ochutnejte i vy s láskou pečený domácí chléb z pekařství u Reznerů v Deštném v Orlických horách, speciální žitný chléb dle rodinné receptury z 18. století v restauraci Hotelu Panorama v Rychnově nad Kněžnou nebo při veřejném pečení chleba v Sopotnici.

Cukrárny, kavárny a domácí dezerty

Exkluzivní dezerty si žádají i krásné prostředí. Zákusky dle receptů šlechtických rodů Kinských či Sternbergů ochutnáte v zámeckých cukrárnách historických sídel na řece Orlici, v Kostelci nad Orlicí a v Častolovicích. Na lahodných dezertech si pochutnáte i v příjemné kavárně na zámku v Doudlebách nad Orlicí, a na zámku v Potštejně se můžete těšit na zákusky dle receptur 17. a 18. století, výbornou zmrzlinu či potštejnskou medovinku. Za jedinečnými domácími dezerty, které vás potěší chutí i okem, se určitě neváhejte vypravit také do Ateliéru Renata v Opočně nebo do stylové kavárny Měšťanského pivovaru Hylváty v Ústí nad Orlicí. Nebudete litovat!

TIP:  Vyzkoušejte Císařský trhanec paní Bernadetty Kinské v Toniově zámecké kavárně a restauraci Nového zámku v Kostelci nad Orlicí.

Regionální piva a pivovary

Pestrá nabídka regionálních piv, možnost degustací a komentovaných prohlídek místních pivovarů. Vyhlášené je především regionální pivo Rampušák, Zilvar či Clock, které pro vás vaří místní pivovary v Dobrušce, Rychnově nad Kněžnou a Potštejně. Při pivním putování nevynechejte ani pivovary Kanec v Žamberku, Jelen v Letohradě, Faltus v České Třebové nebo Černý Medvěd v Jablonném nad Orlicí.

TIP:  Prohlídka Staročeského pivovárku Rampušák v Dobrušce, výrobního areálu Sladovny v její původní řemeslné podobě a Pivovaru, kde uvidíte prostory klasické výroby piva. Stylové prostředí pivovarské sklepní restaurace.


Z louky a farem až na talíř

Pochutnejte si na kvalitních pokrmech ze sezónních a regionálních surovin od místních farmářů, které pro vás připravují kuchařské týmy zdejších restaurací. Ochutnejte ryby z Kolowratských rybníků, ovoce ze sadů Synkov, farmářské sýry z Přímu, Lichkova či Kozoovčí vyhlídky, jablečný mošt z Podorlické sodovkárny, domácí chléb či koláčky z pekařství pana Reznera v Deštném či masové lahůdky z místních farem. Za regionálními produkty se můžete vydat přímo na farmu, kde se seznámíte nejen s jejich výrobou, ale můžete si je zde zakoupit, ale třeba také ubytovat a nasát tak atmosféru života farmáře. Co takhle Ekofarma Sokolí hnízdo v malebné obci Rampuše?  

Regionální raritou jsou tzv. jabkance, placky z bramborového těsta plněné tvarohem. V podorlickém kraji na Českotřebovsku se totiž bramborám říkávalo „jabka země“, odkud vznikl také název pokrmu, který je oblíbený zejména na podzim, kdy je jejich výroba nejideálnější.                                                                 

V regionu Orlických hor a Podorlicka se od roku 2007 označují místní výrobky speciálním logem Orlické hory – originální produkt®. www.regionalni-znacky.cz/orlicke-hory

TIP: Ryby z Kolowratských rybníků, domácí těstoviny z italské mouky nebo vlastní značka kávy Michael Caffé v hotelu Panorama Rychnov nad Kněžnou.

Kam za dobrým jídlem / Nenechte si ujít

Více na www.mojeorlickehory.cz/kalendar-akci/

 

Inspirativní programy

Regionální recepty

Vyhledání objektů

Objekty na mapě:
: :
Zdravotní postižení:
rop eu
nahoru